Informace občanům o komunálních odpadech dle § 60, odst. 4 zákona o odpadech 541/2020 Sb. za rok 2021 v obci Dobroměřice
Informace občanům Obce Dobroměřice o odpadech za rok 2022.pdf
Informace občanům Obce Dobroměřice o odpadech za rok 2021.pdf (1.29 MB)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktuální omezení provozní doby sledujte v sekci AKTUALITY. Děkujeme
_____________________________________________________________________________
Sběrný dvůr najdete po levé straně na konci obce ve směru na Louny před inundačním mostem (oblouky).
GPS souřadnice: 50.365374, 13.796968
Od ledna 2022 jsme najeli na změnu podle nové legislativy. Co to pro nás znamená? Obec má nové odpadové vyhlášky, a to jak na odpadový systém, tak na poplatek za odpad. Místo žlutých pytlů máte k dispozici žlutě označené nádoby (popelnice), do kterých vhazujte všechen plast. Kromě toho také máte modře označenou nádobu na papír. Velikosti nádob jste si sami zvolili. V průběhu roku je možné velikost nádoby změnit, pokud zjistíte, že jste objem neodhadli správně. Stále máte k dispozici oranžové pytle na nápojové kartony a šedé pytle na drobné kovy, které svážíme 1x měsíčně podle harmonogramu svozu. Můžete je také dále nosit do sběrného dvora, kde dostanete nový pytel v příslušné barvě. Ve sběrných hnízdech zůstávají pouze kontejnery na sklo, případně na bioodpad. Na sběrový dvůr můžete dále odevzdávat bioodpad, kovy, elektrospotřebiče, textil a jedlé oleje a tuky. Ty pouze v plastových lahvích, nikoliv ve skle. Pozor stavební suť se v Dobroměřicích na sběrové dvoře již od ledna 2022 nebere, ale každý občan obce s platným občanským průkazem a trvalým pobytem v Dobroměřicích může odevzdat na sběrný dvůr do Loun bez poplatku (tedy zdarma) 200 kg stavební suti a 200 kg objemného odpadu ročně. Sběrový dvůr v Lounech je otevřen každý den včetně sobot a nedělí. A stále budou zachovány dvě sběrové soboty ročně.
Pokud vše vytřídíte, do černé popelnice toho zbyde opravdu málo. Čím méně směsného odpadu máte, tím méně zaplatíte, protože poplatek se stanovuje podle objemu černé nádoby. Tak pomozte sobě snížit poplatky a obci dodržet zákonem stanovené přísné poměry mezi směsným a vytříděným odpadem. Ti, kteří si neobjednali nádoby na tříděný odpad, tak mohou kdykoliv udělat. Větší množství papíru nebo plastu (typicky po Vánocích nebo jiných příležitostech), když se pak do svých nádob „nevejdete“, můžete jednorázově odevzdat na sběrný dvůr. Pokud jste si neurčili nové velikosti černých nádob, pak vám zůstala nádobu ve stejné velikosti, jako v předchozím období, ale s novým poplatkem ve výši 1,- Kč za litr (podle velikosti nádoby) a svoz. Černé popelnice se budou vyvážet 1x za čtrnáct dní, plastový odpad a papír pak vyjde 1x měsíčně. Přinášíme také přehled, kdy se co sváží. Prostřednictvím mobilního rozhlasu jsme zpočátku posílali zprávy, kterou popelnici máte vyndat před dům. Teď se můžete orientovat právě podle rozpisu, který najdete na našem webu v aktualitách a zde v odpadech (viz níže) i vývěskách. Zprávy ohledně placení odpadů, ale i třeba problémům při svozech (např. porouchaného auta ap.) i nadále posíláme do mobilního rozhlasu a zveřejňujeme na našich stránkách. Registrace do mobilního rozhlasu je jednoduchá, informovali jsme o ní ve zpravodaji již několikrát: https://dobromerice.munipolis.cz/. Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na obecní úřad, rádi Vám pomůžeme nejen z registrací.
"Může se stát, že pracovníci společnosti Marius Pedersen někomu nedodají včas očipované a polepené nádoby. Pokud se tak stane, pak Ti, kteří si zvolili menší nádobu, zaplatí za menší, i když budou mít ještě chvíli k dispozici tu původní větší. Naopak ti, kteří si objednali větší nádobu od nás dostanou náhradní svozový prostředek (pytel s předplaceným svozem), aby měli možnost vyhodit tolik odpadu, jak velkou popelnici si objednali." - tohle už snad máme za sebou, trvalo to a nebylo to snadné. Děkujeme všem za trpělivost.
Když jste řešili velikosti nádob, často se ptali, jak vlastně správně třídit, co kam patří a jak to poznat? Proto přinášíme stručný přehled, jak na to.
Častým dotazem bylo, jak vlastně poznám, co je plast a co kov, když má obal stříbrnou nebo zlatou barvu? Na to platí poměrně jednoduchá pomůcka. Např. když zmuchláte sáček od brambůrků, zpátky se „narovná“, tedy patří do plastu. Typickým příkladem je většina víček od jogurtů, to po zmuchlání tvar také neudrží, protože je z plastu, zatímco víčko od žervé ano, je to tedy kov.
ANO
Do nádob na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
A pozor, mýtus, že plasty musí být čisté a vymyté je nesmysl, takže opravdu obaly od kosmetických přípravků, jako jsou krabičky od pleťových krémů či mlék a podobně, není třeba vymývat.
NE
Naopak sem nepatří, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky
ANO
Do nádob ev. pytlů na kovy patří drobnější kovový odpad – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Na sběrné dvory lze kromě těchto menších odpadů odvážet i další kovové odpady – trubky, roury, plechy, hrnce, vany, kola a další objemnější předměty. Samostatnou kapitolou jsou kovové elektrospotřebiče, které lze na sběrných dvorech odkládat pouze kompletní.
NE
Nepatří sem ale plechovky od barev, tlakové nádobky se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně. Nepatří do nich ani těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť. Samostatnou kapitolu pak tvoří autovraky, které převezmou a doklad o ekologické likvidaci vystaví na vrakovištích.
ANO
Do zelených kontejnerů můžeme vhazovat například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.
NE
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla.
Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
ANO
Hodit do modře označených nádob můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.
NE
Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat.
Pozor - použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do černé popelnice
ANO
Nádoba nebo pytel na nápojové kartony nemusí být nutně celé oranžové, důležité je opět označení sbírané komodity oranžovou nálepkou. U nás v obci máme oranžové pytle. Patří sem krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout. Můžete sem ale vhodit také „voskované“ kelímky od „Bobíků“ a podobných produktů.
NE
Nepatří sem „měkké” sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku.
Samostatnou kapitolou je pak rostlinný biologicky rozložitelný odpad. Ten se kompostuje buď na vlastních zahradách, odváží do sběrového dvora, nebo vhazuje do označených hnědých nádob na sběrných místech. Do kompostu patří nejen rostlinný odpad ze zahrad, ale i z domácnosti, jako jsou např. slupky od brambor, slupky a zbytky zeleniny a ovoce a zbytky jídel rostlinného původu a pečiva. Patří sem ale i čajové sáčky, nebo plata od vajec z recyklovaného papíru a také skořápky od vajec a ořechů. Dále také hrnkové květiny včetně hlíny.
Naše obec disponuje štěpkovačem. Pokud budete mít větší množství větví z prořezávek dřevin, není třeba je „porcovat“ na menší části, abyste je mohli naložit a dovézt do sběrového dvora. Stačí, když se domluvíte na obecním úřadě, ideálně se spojíte i se sousedy v ulici a naši pracovníci přijedou přímo k vám. Tam se materiál rovnou naštěpkuje a štěpku můžete využít pro svou potřebu, případně ji odvezeme.
Spolupracujeme se společnostmi ASEKOL, Elektrowin, Ecobat a Ekolamp.
http://www.recyklohrani.cz/cs/
Upozorňujeme, že svoz pytlů s vytříděným odpadem probíhá po naplnění pytlů. Svážíme oranžové pytle (nápojové kartony) a šedé pytle (kovy) podle harmonogramu. Kdykoliv můžete naplněné pytle odevzdat také na sběrovém dvoře, kde obdržíte nový pytel v příslušné barvě. K dispozici jsou také na obecním úřadě a vydáváme je zdarma.
Ceník pro podnikatele 2024 Typ: PDF dokument, Velikost: 223.46 kB
Září víno vaří, říjen víno pijem.
Lednová zima i na peci je znát.